Հայաստանը դառնում է տարածաշրջանային ԱԲ գերհամակարգչային կենտրոն․մեկնարկել է Firebird Ai-ի ԱԲ մեգանախագծի եզրափակիչ փուլը
Հայաստանում արհեստական բանականության ոլորտի ամենախոշոր ենթակառուցվածքային նախագիծը մտնում է իրագործման եզրափակիչ փուլ։ Firebird-ի ԱԲ տվյալների կենտրոնում արդեն ավարտին են մոտենում առաջին փուլի շինարարական և սարքավորումների տեղակայման աշխատանքները։
Այսօր ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, տեխնոլոգիական համայնքի ներկայացուցիչներն ու լրագրողները առաջին անգամ այցելեցին կառուցվող համալիր՝ տեղում ծանոթանալու իրականացվող աշխատանքներին։ Firebird AI-ի համահիմնադիր և տնօրեն Ալեքսանդր Եսայանը ներկաներին հայտնեց, որ ընդամենը օրեր անց արդեն իսկ կսկսվի GPU-ների տեղադրումը։
Հրազդանի մոտակայքում 200,000 քմ ընդհանուր տարածքում կառուցվող արհեստական բանականության գործարանի առաջին փուլում կգործի ավելի քան 6000 NVIDIA Blackwell GPU, որոնք 18 մեգավատտ ընդհանուր հզորությամբ կապահովեն մինչև 110.6 էքսաֆլոպ հաշվողական հզորություն։ Այս ցուցանիշների շնորհիվ այն կդառնա տարածաշրջանի ամենախոշոր ԱԲ տվյալների կենտրոնը
Firebird-ում վստահ են՝ այս ենթակառուցվածքը կարևոր դեր կունենա գիտական հետազոտությունների, ինժեներական մոդելավորման, ռոբոտատեխնիկայի, կենսաբժշկական տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության նոր լուծումների զարգացման համար։ Ընկերությունը արդեն իսկ նախապատրաստվում է ծրագրի երկրորդ փուլի մեկնարին։

The largest artificial intelligence infrastructure project in Armenia is entering its final stage of implementation. At the Firebird AI data center, the first phase of construction and equipment installation is already nearing completion.
Today, Armenia's Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan, along with tech community representatives and journalists, visited the complex under construction for the first time to get acquainted with the ongoing work on-site. Alexander Yesayan, co-founder and director of Firebird AI, informed the attendees that the installation of GPUs will begin in just a matter of days.
During the first phase of the artificial intelligence factory, which is being built on a total area of 200,000 square meters near Hrazdan, more than 6,000 NVIDIA Blackwell GPUs will be deployed. Operating at a total capacity of 18 megawatts, these will provide up to 110.6 exaflops of computing power. Thanks to these metrics, it will become the largest AI data center in the region.
At Firebird, they are confident that this infrastructure will play a crucial role in the development of scientific research, engineering modeling, robotics, biomedical technologies, and new artificial intelligence solutions. The company is already preparing for the launch of the project's second phase.