Հայաստանը դառնում է տարածաշրջանային ԱԲ գերհամակարգչային կենտրոն․մեկնարկել է Firebird Ai-ի ԱԲ մեգանախագծի եզրափակիչ փուլը
Հայաստանում արհեստական բանականության ոլորտի ամենախոշոր ենթակառուցվածքային նախագիծը մտնում է իրագործման եզրափակիչ փուլ։ Firebird-ի ԱԲ տվյալների կենտրոնում արդեն ավարտին են մոտենում առաջին փուլի շինարարական և սարքավորումների տեղակայման աշխատանքները։
Այսօր ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, տեխնոլոգիական համայնքի ներկայացուցիչներն ու լրագրողները առաջին անգամ այցելեցին կառուցվող համալիր՝ տեղում ծանոթանալու իրականացվող աշխատանքներին։ Firebird AI-ի համահիմնադիր և տնօրեն Ալեքսանդր Եսայանը ներկաներին հայտնեց, որ ընդամենը օրեր անց արդեն իսկ կսկսվի GPU-ների տեղադրումը։
Հրազդանի մոտակայքում 200,000 քմ ընդհանուր տարածքում կառուցվող արհեստական բանականության գործարանի առաջին փուլում կգործի ավելի քան 6000 NVIDIA Blackwell GPU, որոնք 18 մեգավատտ ընդհանուր հզորությամբ կապահովեն մինչև 110.6 էքսաֆլոպ հաշվողական հզորություն։ Այս ցուցանիշների շնորհիվ այն կդառնա տարածաշրջանի ամենախոշոր ԱԲ տվյալների կենտրոնը
Firebird-ում վստահ են՝ այս ենթակառուցվածքը կարևոր դեր կունենա գիտական հետազոտությունների, ինժեներական մոդելավորման, ռոբոտատեխնիկայի, կենսաբժշկական տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության նոր լուծումների զարգացման համար։ Ընկերությունը արդեն իսկ նախապատրաստվում է ծրագրի երկրորդ փուլի մեկնարին։

Армения становится региональным суперкомпьютерным центром ИИ: стартовал финальный этап мегапроекта Firebird AI
Крупнейший инфраструктурный проект в сфере искусственного интеллекта в Армении вступает в завершающую стадию реализации. В центре обработки данных ИИ Firebird уже близятся к завершению строительные работы и установка оборудования в рамках первого этапа.
Сегодня министр высокотехнологической промышленности РА Мхитар Айрапетян, представители технологического сообщества и журналисты впервые посетили строящийся комплекс, чтобы на месте ознакомиться с проводимыми работами. Соучредитель и директор Firebird AI Александр Есаян сообщил присутствующим, что установка графических процессоров (GPU) начнется всего через несколько дней.
На первом этапе завода искусственного интеллекта, строящегося на общей площади 200 000 кв. м недалеко от Раздана, будут задействованы более 6000 графических процессоров NVIDIA Blackwell. При общей энергопотребляемой мощности 18 мегаватт они обеспечат вычислительную мощность до 110,6 экзафлопс. Благодаря этим показателям он станет крупнейшим центром обработки данных ИИ в регионе.
В Firebird уверены: эта инфраструктура сыграет важную роль в развитии научных исследований, инженерного моделирования, робототехники, биомедицинских технологий и новых решений в области искусственного интеллекта. Компания уже готовится к запуску второго этапа проекта.