Ֆիզիկայի ուժը. Երիտասարդ ֆիզիկոսի պատմությունը
Ճապոնիայի մայրաքաղաք Տոկիոյում 2023-ի հուլիսի 10-17-ին առկա ձևաչափով անցկացվել է Ֆիզիկայի 53-րդ միջազգային օլիմպիադան, որին մասնակցել են 80-ից ավելի երկրների ներկայացուցիչներ:
Հայաստանի թիմը, որի կազմում ընդգրկված էր 5 աշակերտ, նվաճել է 1 արծաթե և 4 բրոնզե մեդալ: Արծաթե մեդալին է արժանացել Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի (ՀԱՊՀ) ավագ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտ Հովսեփ Կարապետյանը, որն այժմ Երևանի պետական համալսարանի 2-րդ կուրսում է սովորում։
«ԲնաԳիտ» հատուկ նախագծի շրջանակում Stemnews.am-ը զրուցել է Հովսեփ Կարապետյանի հետ՝ իմանալու, թե ինչպես է սկսվել նրա ճանապարհը ֆիզիկայի ոլորտում, միջազգային օլիմպիադայում հաղթանակը ինչ փոխեց իր կյանքում, ինչ ծրագրեր ունի ուսման հետ կապված և բացի ֆիզիկայից այլ ինչ հետաքրքրություններ ունի:
-Հովսե՛փ ջան, ինչպե՞ս հայտնվեցիք ֆիզիկայի ոլորտում:
-Ես ֆիզիկա սկսել եմ սովորել 7-րդ դասարանից՝ ինչպես և բոլոր դպրոցականները: Այդ ժամանակ ես խորապես հետաքրքրված չէի դրանով: Իհարկե, փորձում էի անել, բայց սովորելու ձգտումը չկար: Հետո ամեն ինչ փոխվեց, երբ 9-րդ դասարանում սկսեցի հաճախել նախապատրաստական դասընթացների, որպեսզի ընդունվեի Պոլիտեխնիկի ավագ դպրոց: Այդ ժամանակ ես հանդիպեցի իմ այժմյան ղեկավար ընկեր Պետրոսյանին: Նա շատ մեծ ներդրում ունեցավ այն գործում, որ ես սիրեմ ֆիզիկան: Կարելի է ասել՝ ինձ համար մի այլ տեսանկյունից բացեց այդ աշխարհը: Ընթացքում իր օգնությամբ սկսվեց ամեն ինչ ստացվել, և երբ մի բան ստացվում է, սկսում ես ավելի շատ հետաքրքրվել: Ձնագնդիկի օրենքով հետաքրքրությունը մեծացավ: Ինքնըստինքյան մտա այս ոլորտ:
-Հենց այդ ժամանակ հասկացա՞ք, որ ֆիզիկան Ձերն է:
-Հա: Ես մինչև 9-րդ դասարան ընդհանրապես չէի պատկերացնում, որ այս ուղղությամբ կգնամ: Ես վստահ էի, որ քիմիան է իմ ուղղությունը: Բայց հետո իմ կյանքը լրիվ փոխվեց:
-Ձեր ղեկավարին նշեցիք. կասե՞ք՝ էլ ովքեր են Ձեզ օգնել այս ոլորտում:
-Երբ Պոլիտեխնիկ ընդունվեցի, սկսցեի շատ լավ մասնագետների մոտ սովորել: Ավելի ուշ ծանոթացա Ֆիզմաթ դպրոցի ուսուցիչների հետ, սկսեցի այնտեղ խմբակների հաճախել: Բոլորն էլ ինչ-որ չափով ներդրում ունեն, բայց ամենամեծը ընկեր Պետրոսյանի ներդրումն է:
-Իսկ ֆիզիկայում ի՞նչն է Ձեզ համար ամենահետաքրքիրը:
-Ինչքան խորանում էի ֆիզիկայի մեջ, այնքան հետաքրքիր էր դառնում: Կան երևույթներ, որոնք շատ զարմանալի են, բայց բացի դրանից շատ-շատ են հանդիպում իրական կյանքում: Օրինակ՝ երբ հելիումից փուչիկով ավտոմեքենայի մեջ նստենք, և մեքենան արագանա, երևի ինտուիտիվ կմտածեք, որ փուչիկը պետք է հետ գնա, բայց ճիշտ հակառակն է կատարվում. փուչիկը առաջ է գնում: Սա անհնար է հասկանալ՝ առանց ֆիզիկայի մեջ լավ խորանալու: Այդպիսի երևույթները ինձ ստիպեցին ավելի շատ հետաքրքրվել ֆիզիկայով:
-Միջազգային օլիմպիադայում արծաթե մեդալ եք ստացել: Ինչպե՞ս էր դա, կնկարագրե՞ք:
-Շատ անսպասելի էր: Մինչ դա էլ շատ պարապում էինք, փորձում էինք, բայց որ այդպիսի արդյունք կունենանք, անսպասելի էր ինձ համար: Իհարկե, շատ հաճելի հպարտություն էր բերում այն, որ մեր երկրի դրոշը բարձրացավ շատ խոշոր երկրների դրոշների կողքին:
-Իսկ կա՞ն հիշարժան պատմություններ, որոնք ոգեշնչել են Ձեզ, մոտիվացրել:
-Ես մոտիվացվել եմ իմ անհաջողություններով: Մինչ այդ միջազգային օլիմպիադային մասնակցելը՝ ես այլ միջազգային օլիմպիադայի էլ եմ մասնակցել, պարզապես ոչ մի մեդալի չարժանացա: Դա ինձ մոտիվացրեց:
-Մրցույթի ժամանակ ամենահուզիչ պահը կհիշե՞ք:
-Օլիմպիադայի փակման արարողության ժամանակ են ասում, թե ով ինչ մրցանակի է արժանացել: Սկզբից բրոնզե մեդալակիրներին են հայտարարում, հետո՝ արծաթ, հետո՝ ոսկի: Ես ենթադրում էի, որ բրոնզ կստանամ: Երբ բրոնզե մեդալակիրների անունները ասացին, մեր թիմակիցների անուններն էլ ասացին, հասկացա, որ իմ անունը չհնչեց, շատ վախեցա: Մտածեցի՝ այդքան վատ եմ գրե՞լ: Նայեցի մեր թիմի ղեկավարներին, հասկացա, որ նրանք այդքան էլ նեղված չեն, ուրախ դեմքերով են: Երբ անունս հայտնեցին, արդեն որոշ չափով պատրաստված էի, բայց էլի անսպասելի էր: Ինձ թվում է՝ դա էր ամենահուզական պահը:
-Այս հաղթանակը Ձեր կյանքում ի՞նչ փոխեց:
-Երևի մի քիչ ճանաչվածություն, բացի դրանից՝ տվեց շատ մեծ պարտականություն, ոգևորություն՝ ավելի շատ սովորելու: Որովհետև եթե ես արժանացել եմ այդ մեդալին, ուրեմն որոշ մարդիկ ինձ այդ մեդալով կճանաչեն, ու ես պետք է փորձեմ հետագայում համապատասխանել իրենց կարծիքին: Դա ինձ մոտիվացրեց և պարտավորեցրեց՝ ավելի առաջ գնամ: Կարելի է ասել, որ ֆիզիկայի ոլորտում սա իմ երկրորդ սկիզբն էր:
-Ո՞ր ֆիզիկոս գիտնականներն են Ձեզ ոգեշնչում:
-Բոլորից էլ սովորելու բաներ ունենք մենք։ Օրինակ՝ Նյուտոնը։ Նրա ժամանակ վիրուս էր տարածված, տանը փակված էին մնում, ու հենց այդ ժամանակ էլ նա սկսեց զբաղվել գիտությամբ, ինքնակրթվել, զարգանալ։ Ուրիշ գիտնականներն էլ են իրենց պատմությամբ ոգեշնչում։ Կարծում եմ՝ ամենակարևոր բանը, որ սովորեցնում են, չհանձնվելն է, չհիասթափվելն ու ձգտել միշտ առաջ գնալ։
-Ինչպե՞ս եք պատկերացնում Ձեր և հայկական գիտության ապագան։
-Իմ կարծիքով՝ Հայաստանում գիտությունը հիմա շատ լավ վիճակում չէ, ու ես կարող է նաև սխալվեմ, բայց կարծում եմ՝ մենք ունենք լավ մասնագետների պակաս։ Ցանկացած ոլորտում, բայց հատկապես ֆիզիկայում, որին ես քիչ թե շատ ծանոթ եմ, լավ մասնագետների պակաս եմ զգում։ Իմ կարծիքով՝ դա շտկելու միակ միջոցը նմանատիպ օլիմպիադաներ կամ մրցույթներ կազմակերպելն է, որովհետև օլիմպիադայի գլխավոր առաջդրանքը ոչ թե ամենախելացիին ընտրելն է, այլ մասնակցելը․ դա ինքնըստինքյան կրթական բնույթ կրում։ Այն մեծ կրթական ներուժ ունի երիտասարդության վրա։ Նմանատիպ միջոցառումները պետք է ավելի շատ կազմակերպվեն։
-Ձեր ուսման հետ կապված պլաններ ունե՞ք, նախատեսու՞մ եք արտասահմանյան այլ բուհում շարունակել ուսումը։
-Դեռ ամբողջովին չգիտեմ, բայց եթե նույնիսկ ես այլ երկրներում սովորեմ, անպայման պետք է վերադառնամ ու իմ սովորածը ներդնեմ մեր երկրի ապագայի մեջ։ Ինձ թվում է՝ դա բավականաչափ տրամաբանական է։ Որովհետև ես կարծում եմ, որ Հայաստանում կրթությունը էլի լավ է, բայց կարելի է ձգտել ավելիին։ Այդպես կարելի է անել․ գնալ, ուրիշ տեղերից գիտելիքն ստանալ ու բերել, սեփական երկիրը զարգացնել։
-Կա՞ ինչ որ նախագիծ, որը պլանավորել եք անել ֆիզիկայի ոլորտում՝ Հայաստանում այն զարգացնելու համար։
-Դեռ՝ ոչ, ես դեռ հեռանկար չեմ կառուցել։ Ենթադրաբար ապագայում կունենամ այդպիսի միտք։
-Իսկ բացի ֆիզիկայից Ձեզ կյանքում էլ ի՞նչն է ոգեշնչում։
-Ես շատ եմ սիրում ֆիլմ դիտել՝
հատկապես ֆանտաստիկայի ժանրից։ Օրինակ՝ շատ սիրելի ֆիլմերից մեկը «Դյունա»-ն է՝ իր
առաջին և երկրորդ մասերով։ Դրանք թույլ են տալիս աշխարհին նայել մի այլ աչքերով,
նոր տեսանկյուններ զարգացնել։ Ես դասից բացի, փորձում եմ ժամանակ անցկացնել իմ
ընկերների հետ։ Այն ընկերները, ում հետ ես պարապել եմ օլիմպիադաների ժամանակ, այդ
ընկերությունը մեզ մոտ շարունակվում է։ Կապը պահում եմ, ու փորձում եմ, որ մենք
իրար հետ հաճախ հանդիպենք, ժամանակ անցկացնենք։ Բացի դրանից, երբ տանը մենակ եմ
մնում, փորձում եմ հետաքրքիր թեմա գտնել, ուսումնասիրել, և ես այդպես եմ
հանգստանում։ Մեկի հետ զրուցում էի, նա ինձ ասեց․ «Ոնց հասկացա, քո հոբին հենց
սովորելն է»։ Դա կարող է տարօրինակ հնչել, բայց ես իրոք էդպես հանգստանում եմ։
-Իսկ սիրելի գրքեր ունե՞ք։
-Հիմա՝ չէ, բայց մոտ 2-3 տարի առաջ շատ էի կարդում Սթիվեն Քինգի գրքերը։ Այնտեղ լուրջ գաղափարներ էր բերվում, որոնց մասին մտածում էի։ Բայց երբ զբաղվածությունս մեծացավ, բաց թողեցի այդ զբաղմունքը։
-Ի՞նչ խորհուրդ կտաք այն երիտասարդներին, ովքեր ուզում են զբաղվել գիտությամբ։
-Նախ՝ առաջին բանը, որ խորհուրդ կտամ, չհիասթափվելն է ու միշտ ավելիին ձգտելը։ Որովհետև երբ մենք ինչ-որ ոլորտ ենք սկսում ուսումնասիրել, սկզբից շատ-շատ են լինելու անհաջողությունները, շատ բաներ չեն ստացվելու, շատ դժվար են տրվելու դրանք, և դա շատ նորմալ է։ Օրինակ՝ իմ առաջին օլիմպիադային ես ստացել եմ 0 միավոր, երկրորդին՝ 30 միավորից 2 միավոր։ Եթե դրանցից հետո ես հիասթափվեի, այսքան բանի չէի հասնի։ Սխալներ անելը ամենալավ սովորելու ձևն է։

Сила физики: История молодого физика
53-я Международная олимпиада по физике прошла в очном формате в Токио, Япония, с 10 по 17 июля 2023 года, с участниками из более чем 80 стран.
Армянская команда, в состав которой входили 5 учеников, завоевала 1 серебряную и 4 бронзовых медали. Серебряную медаль получил Овсеп Карапетян, ученик 12-го класса старшей школы Национального политехнического университета Армении (НПУА), который сейчас учится на 2-м курсе Ереванского государственного университета.
В рамках специального проекта "БнаГит" Stemnews.am побеседовал с Овсепом Карапетяном, чтобы узнать, как начался его путь в физике, как победа на международной олимпиаде изменила его жизнь, какие у него планы на учебу и какие интересы есть помимо физики.
-Овсеп, как вы оказались в области физики?
-Я начал изучать физику в 7-м классе, как и все школьники. В то время я не был глубоко заинтересован в этом. Конечно, я пытался делать это, но стремления учиться не было. Потом все изменилось, когда в 9-м классе я начал посещать подготовительные курсы, чтобы поступить в Политехническую старшую школу. Тогда я встретил моего нынешнего руководителя господина Петросяна. Он внес огромный вклад в то, чтобы я полюбил физику. Можно сказать, он открыл мне этот мир с другой стороны. По ходу дела с его помощью все начало получаться, а когда что-то получается, начинаешь больше интересоваться. По принципу снежного кома интерес вырос. Я естественным образом вошел в эту область.
-Именно тогда вы поняли, что физика - это ваше?
-Да. До 9-го класса я вообще не представлял, что пойду в этом направлении. Я был уверен, что химия - мое направление. Но потом моя жизнь полностью изменилась.
-Вы упомянули своего руководителя; можете сказать, кто еще помог вам в этой области?
-Когда я поступил в Политехнический, я начал учиться у очень хороших специалистов. Позже я познакомился с учителями физико-математической школы, начал посещать там кружки. У всех есть какой-то вклад, но самый большой вклад - от господина Петросяна.
-А что для вас самое интересное в физике?
-Чем глубже я погружался в физику, тем интереснее становилось. Есть явления, которые очень удивительны, но кроме того, они очень часто встречаются в реальной жизни. Например, если мы сядем в машину с гелиевым шариком, и машина ускорится, вы, возможно, интуитивно подумаете, что шарик должен отклониться назад, но происходит точно наоборот: шарик идет вперед. Это невозможно понять без глубокого погружения в физику. Такие явления заставили меня больше интересоваться физикой.
-Вы получили серебряную медаль на Международной олимпиаде. Как это было, можете описать?
-Это было очень неожиданно. Даже до этого мы много занимались, пробовали, но такой результат был для меня неожиданным. Конечно, это принесло очень приятную гордость, что флаг нашей страны поднялся рядом с флагами многих крупных стран.
-Есть ли памятные истории, которые вас вдохновили, мотивировали?
-Меня мотивировали мои неудачи. До участия в этой международной олимпиаде я участвовал в другой международной олимпиаде, просто не получил никакой медали. Это меня мотивировало.
-Можете вспомнить самый эмоциональный момент во время соревнования?
-Во время церемонии закрытия олимпиады объявляют, кто какой приз получил. Сначала объявляют бронзовых медалистов, потом серебряных, потом золотых. Я предполагал, что получу бронзу. Когда объявили имена бронзовых медалистов, объявили имена наших товарищей по команде, я понял, что мое имя не прозвучало, я очень испугался. Подумал - неужели я так плохо написал? Посмотрел на наших руководителей команды, понял, что они не так уж расстроены, у них были счастливые лица. Когда объявили мое имя, я уже был несколько подготовлен, но все равно это было неожиданно. Я думаю, это был самый эмоциональный момент.
-Что изменила эта победа в вашей жизни?
-Возможно, какое-то признание, кроме того - дало очень большую ответственность, вдохновение учиться больше. Потому что если я заслужил эту медаль, то некоторые люди будут знать меня по этой медали, и мне нужно стараться в будущем соответствовать их мнению. Это мотивировало меня и обязало идти дальше. Можно сказать, это было моим вторым началом в области физики.
-Какие ученые-физики вас вдохновляют?
-У всех есть чему поучиться. Например, Ньютон. В его время распространялся вирус, им приходилось оставаться запертыми дома, и именно тогда он начал заниматься наукой, самообразовываться, развиваться. Другие ученые тоже вдохновляют своими историями. Я думаю, самое важное, чему они учат - не сдаваться, не разочаровываться и всегда стремиться двигаться вперед.
-Как вы представляете свое будущее и будущее армянской науки?
-По моему мнению, наука в Армении сейчас находится не в очень хорошем состоянии, и я могу ошибаться, но я думаю, у нас не хватает хороших специалистов. В любой области, но особенно в физике, с которой я более-менее знаком, я чувствую нехватку хороших специалистов. По моему мнению, единственный способ исправить это - организация подобных олимпиад или соревнований, потому что главная задача олимпиады не выбрать самого умного, а участие - оно естественным образом носит образовательный характер. Оно имеет большой образовательный потенциал для молодежи. Такие мероприятия нужно организовывать больше.
-Есть ли у вас планы, связанные с учебой, планируете ли продолжить образование в другом университете за рубежом?
-Я еще полностью не знаю, но даже если я буду учиться в других странах, я обязательно должен вернуться и вложить то, что я выучил, в будущее нашей страны. Я думаю, это довольно логично. Потому что я считаю, что образование в Армении все еще хорошее, но можно стремиться к большему. Так можно сделать - поехать, получить знания из других мест и привезти обратно, развивать свою страну.
-Есть ли какой-то проект, который вы планировали сделать в области физики для ее развития в Армении?
-Пока нет, я еще не построил перспективу. Предположительно в будущем у меня появится такая мысль.
-А кроме физики, что еще вдохновляет вас в жизни?
-Я очень люблю смотреть фильмы - особенно в жанре научной фантастики. Например, один из моих любимых фильмов - "Дюна" с ее первой и второй частями. Они позволяют смотреть на мир другими глазами, развивать новые перспективы. Кроме учебы, я стараюсь проводить время с друзьями. Друзья, с которыми я занимался во время олимпиад, эта дружба продолжается между нами. Я поддерживаю контакт, и стараюсь, чтобы мы часто встречались, проводили время вместе. Кроме того, когда я один дома, я стараюсь найти интересную тему, изучить ее, и так я отдыхаю. Однажды разговаривал с одним из знакомых, мне сказали: "Как я понял, твое хобби - само учение". Это может звучать странно, но я действительно так отдыхаю.
-Есть ли у вас любимые книги?
-Сейчас нет, но около 2-3 лет назад я много читал книги Стивена Кинга. Там поднимались серьезные идеи, о которых я думал. Но когда моя занятость увеличилась, я оставил это занятие.
-Какой совет вы бы дали молодым людям, которые хотят заниматься наукой?
-Во-первых - первое, что я бы посоветовал, это не разочаровываться и всегда стремиться к большему. Потому что когда мы начинаем изучать какую-то область, сначала будет много неудач, многие вещи не будут получаться, они будут очень трудно даваться, и это очень нормально. Например, на моей первой олимпиаде я получил 0 баллов, на второй - 2 балла из 30. Если бы я разочаровался после этого, я бы не достиг столького. Делатьошибки - этолучшийспособучиться.