Նորարարական խելացի պատուհանները կարող են տարեկան կրճատել շուրջ 80 միլիոն տոննա CO2-ի արտանետում
Գերմանացի գիտնականները մշակել են պատուհանների նորարարական համակարգ, որն ինքնուրույն հարմարվում է եղանակային պայմաններին՝ առանց էլեկտրաէներգիա սպառելու։ Շտուտգարտի և Ֆրայբուրգի համալսարանների հետազոտողների ստեղծած Solar Gate տեխնոլոգիան հիմնված է սոճու կոների կառուցվածքային առանձնահատկությունների վրա։ Ինչպես հայտնի է, սոճու կոները խոնավ եղանակին փակվում են՝ պաշտպանելով սերմերը, իսկ չոր և տաք պայմաններում՝ բացվում։
Ինչպե՞ս է այն աշխատում
Համակարգը բաղկացած է 3D տպագրությամբ ստեղծված տարրերից, որոնք պատրաստված են բուսական ցելյուլոզի և վերամշակված պլաստիկի հատուկ խառնուրդից։ Կառուցվածքն ունի երեք շերտ, որոնք խոնավության ազդեցությամբ ուռչում են՝ հանգեցնելով դետալի ավտոմատ ձևափոխմանը։ Ձմռանը, երբ օդը սառնէ և խոնավ, տարրերը բացվում են՝ թույլ տալով արևի լույսին ներթափանցել և բնական ճանապարհով տաքացնել շենքը։Ամռանը, երբ եղանակը չոր է և տաք, տարրերը փակվում են՝ արգելափակելով արևի այրող ճառագայթները և ապահովելով զովություն։
Երկարատև փորձարկումներից հետո համակարգը տեղադրվել է Ֆրայբուրգի համալսարանի livMatS Biomimetic Shell հետազոտական կենտրոնում։«Մենք ստեղծել ենք միհամակարգ, որն ինքնաբերաբար արձագանքում է եղանակին։ Ոչ մի էլեկտրականություն կամ մեխանիկական բարդ դետալներ պետք չեն։ Նյութի կառուցվածքն ինքնին մեքենա է», — նշել է Շտուտգարտի համալսարանի Հաշվողական դիզայնի և կառուցապատման ինստիտուտի ղեկավար Աքիմ Մենգեսը։
Այս տեխնոլոգիան կարող է ունենալ դրական ազդեցություն շրջակա միջավայրի վրա։ Ըստ Էներգետիկայի միջազգային գործակալության (IEA) տվյալների՝ շենքերը սպառում են համաշխարհային էներգիայի մոտ 40%-ը, որի զգալի մասը ծախսվում է ջեռուցման և օդորակիչ սարքերիվրա։ Նման ավտոմատացվածհամակարգերը կարող են 90%-ով նվազեցնել արևային ջերմության անցանկալի ներթափանցումը և տարեկան կրճատել շուրջ 80 միլիոն տոննա CO2-ի արտանետում։

Инновационные умные окна могут сократить выбросы CO2 на 80 миллионов тонн ежегодно
Немецкие ученые разработали инновационную систему окон, которая самостоятельно адаптируется к погодным условиям без потребления электроэнергии. Технология Solar Gate, созданная исследователями из Штутгартского и Фрайбургского университетов, основана на структурных особенностях сосновых шишек. Как известно, сосновые шишки закрываются во влажную погоду, защищая семена, и открываются в сухих и теплых условиях.
Как это работает?
Система состоит из элементов, созданных методом 3D-печати, которые изготовлены из специальной смеси растительной целлюлозы и переработанного пластика. Конструкция имеет три слоя, которые разбухают под воздействием влаги, приводя к автоматической деформации детали. Зимой, когда воздух холодный и влажный, элементы открываются, позволяя солнечному свету проникать внутрь и естественным образом обогревать здание. Летом, когда погода сухая и жаркая, элементы закрываются, блокируя палящие солнечные лучи и обеспечивая прохладу.
После длительных испытаний система была установлена в исследовательском центре livMatS Biomimetic Shell Фрайбургского университета. «Мы создали систему, которая самостоятельно реагирует на погоду. Никакого электричества или сложных механических деталей не требуется. Структура материала сама по себе является механизмом», — отметил Ахим Менгес, глава Института вычислительного дизайна и строительства Штутгартского университета.
Эта технология может оказать положительное влияние на окружающую среду. Согласно данным Международного энергетического агентства (IEA), здания потребляют около 40% мировой энергии, значительная часть которой тратится на отопление и кондиционирование. Такие автоматизированные системы могут снизить нежелательное проникновение солнечного тепла на 90% и сократить выбросы CO2 примерно на 80 миллионов тонн ежегодно.
#стемновости#новости#международное#технологии#инженерия#сокращениеco2#зеленаяархитектура#устойчиваяархитектура#solargateздание#экоздание#умныеокна#штутгартскийуниверситет #фрайбургскийуниверситет