Նորարարական խելացի պատուհանները կարող են տարեկան կրճատել շուրջ 80 միլիոն տոննա CO2-ի արտանետում
Գերմանացի գիտնականները մշակել են պատուհանների նորարարական համակարգ, որն ինքնուրույն հարմարվում է եղանակային պայմաններին՝ առանց էլեկտրաէներգիա սպառելու։ Շտուտգարտի և Ֆրայբուրգի համալսարանների հետազոտողների ստեղծած Solar Gate տեխնոլոգիան հիմնված է սոճու կոների կառուցվածքային առանձնահատկությունների վրա։ Ինչպես հայտնի է, սոճու կոները խոնավ եղանակին փակվում են՝ պաշտպանելով սերմերը, իսկ չոր և տաք պայմաններում՝ բացվում։
Ինչպե՞ս է այն աշխատում
Համակարգը բաղկացած է 3D տպագրությամբ ստեղծված տարրերից, որոնք պատրաստված են բուսական ցելյուլոզի և վերամշակված պլաստիկի հատուկ խառնուրդից։ Կառուցվածքն ունի երեք շերտ, որոնք խոնավության ազդեցությամբ ուռչում են՝ հանգեցնելով դետալի ավտոմատ ձևափոխմանը։ Ձմռանը, երբ օդը սառնէ և խոնավ, տարրերը բացվում են՝ թույլ տալով արևի լույսին ներթափանցել և բնական ճանապարհով տաքացնել շենքը։Ամռանը, երբ եղանակը չոր է և տաք, տարրերը փակվում են՝ արգելափակելով արևի այրող ճառագայթները և ապահովելով զովություն։
Երկարատև փորձարկումներից հետո համակարգը տեղադրվել է Ֆրայբուրգի համալսարանի livMatS Biomimetic Shell հետազոտական կենտրոնում։«Մենք ստեղծել ենք միհամակարգ, որն ինքնաբերաբար արձագանքում է եղանակին։ Ոչ մի էլեկտրականություն կամ մեխանիկական բարդ դետալներ պետք չեն։ Նյութի կառուցվածքն ինքնին մեքենա է», — նշել է Շտուտգարտի համալսարանի Հաշվողական դիզայնի և կառուցապատման ինստիտուտի ղեկավար Աքիմ Մենգեսը։
Այս տեխնոլոգիան կարող է ունենալ դրական ազդեցություն շրջակա միջավայրի վրա։ Ըստ Էներգետիկայի միջազգային գործակալության (IEA) տվյալների՝ շենքերը սպառում են համաշխարհային էներգիայի մոտ 40%-ը, որի զգալի մասը ծախսվում է ջեռուցման և օդորակիչ սարքերիվրա։ Նման ավտոմատացվածհամակարգերը կարող են 90%-ով նվազեցնել արևային ջերմության անցանկալի ներթափանցումը և տարեկան կրճատել շուրջ 80 միլիոն տոննա CO2-ի արտանետում։

German scientists have developed an innovative window system that autonomously adapts to weather conditions without consuming electricity. The Solar Gate technology, created by researchers from the Universities of Stuttgart and Freiburg, is based on the structural characteristics of pine cones. As is well known, pine cones close in humid weather to protect their seeds and open in dry and warm conditions.
How does it work?
The system consists of 3D-printed elements made from a special blend of plant-based cellulose and recycled plastic. The structure has three layers that swell under the influence of moisture, leading to automatic deformation of the component. In winter, when the air is cold and humid, the elements open, allowing sunlight to penetrate and naturally heat the building. In summer, when the weather is dry and hot, the elements close, blocking the sun's burning rays and providing coolness.
After extensive testing, the system was installed at the University of Freiburg's livMatS Biomimetic Shell research center. "We have created a system that responds autonomously to the weather. No electricity or complex mechanical parts are needed. The material structure itself is the machine," noted Achim Menges, head of the Institute for Computational Design and Construction at the University of Stuttgart.
This technology could have a positive impact on the environment. According to data from the International Energy Agency (IEA), buildings consume approximately 40% of global energy, a significant portion of which is spent on heating and air conditioning. Such automated systems can reduce unwanted solar heat penetration by 90% and cut approximately 80 million tons of CO2 emissions annually.