Ժաննա Անդրեասյանը ծանոթացել է ՀԱՊՀ-ում իրականացվող լայնածավալ կրթական բարեփոխումներին
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր այցելել է Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի հիմնական դպրոցի նոր մասնաշենք, ապա նախակրթական և ավագ դպրոց, եղել բուհի մի շարք մասնաշենքերում, շրջել վերակառուցվող և արդիականացվող տարածքներում:
Նախարարին ուղեկցել են Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը և ՀԱՊՀ ռեկտոր Գոռ Վարդանյանը:
Օրերս ընդունվել է Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի 2026–2031 թթ. ռազմավարությունը, որը, ՀԱՊՀ ռեկտոր Գոռ Վարդանյանի խոսքով, միտված է նախադպրոցականից մինչև բարձրագույն կրթության ամբողջական զարգացմանն ու առաջընթացի ապահովմանը։
ՀԱՊՀ 8-րդ մասնաշենքը հիմնովին նորոգվել է և ծառայելու է որպես բուհի STEM հիմնական դպրոց։ Նշվել է, որ մասնաշենքը ժամանակին նախատեսված էր մեքենաշինության ֆակուլտետի համար, սակայն ֆակուլտետների միավորման արդյունքում որոշում է կայացվել այն հատկացնել հիմնական դպրոցին՝ 1-9-րդ դասարանների կրթության կազմակերպման նպատակով։ Հիմնական դպրոցը ներառում է 36 դասասենյակ, մանկավարժական անձնակազմի համար նախատեսված աշխատասենյակներ, ինչպես նաև ուսումնական և արտադրական նշանակության լաբորատորիաներ, որոնցում աշակերտները հնարավորություն կունենան իրականացնելու ԲՏՃՄ ուղղվածությամբ նախագծային աշխատանքներ։
Դպրոցը կապիտալ վերանորոգվել է բարձրորակ և բնական նյութերով՝ հատուկ դիզայներական լուծումներով։ Ստեղծվել է ժամանակակից և հարմարավետ միջավայր, որը միտված է կրթական գործընթացն առավել ներգրավող և արդյունավետ դարձնելուն։ Նշվել է նաև, որ դպրոցը հնարավորություն կունենա ընդունելու շուրջ 600 աշակերտի․ յուրաքանչյուր տարիքային խմբի համար նախատեսված է չորս դասարան, յուրաքանչյուրում՝ 16 աշակերտ։
Նախատեսվում է դպրոցի բացման արարողությունն իրականացնել նոր ուսումնական տարվան ընդառաջ։ Նախարարին ներկայացվել են նաև շինարարական աշխատանքների ավարտական փուլը և գույքի կահավորման ընթացքը։ Դպրոցն ունենալու է առանձին սննդի սրահ՝ օրական չորսանգամյա սննդի ապահովմամբ։ Գոռ Վարդանյանի տեղեկացմամբ՝ ճաշացանկը մշակել են մասնագետները, իսկ սրահը կահավորվել է համապատասխան սարքավորումներով, ինչը հնարավորություն կտա միաժամանակ սպասարկել ավելի քան 600 անձի։ Նախատեսված են նաև առանձին դահլիճ, սպորտային սրահ և բացօթյա խաղային գոտիներ։ ՀԱՊՀ ռեկտորի գնահատմամբ՝ հիմնական դպրոցը դարձել է կրթական ամբողջական շղթայի կարևոր բաղադրիչը՝ հաշվի առնելով, որ հիմնադրամն արդեն ուներ նախակրթարան, ավագ դպրոց, միջին և բարձրագույն մասնագիտական ուսումնական հաստատություններ:
ԿԳՄՍ նախարարն այցելել է նաև ՀԱՊՀ նախակրթարան, որտեղ շուրջ 40 սան STEM ուղղվածության ռոբոտատեխնիկայի խմբակների միջոցով զարգացնում են տրամաբանական և կիրառական հմտությունները։ Նախարարին է ներկայացվել նախակրթարանի վերակառուցված հատվածը. նախատեսվում է նախակրթարանում ապահովել ավելի քան 100 երեխայի նախադպրոցական կրթություն՝ սկսած 2 տարեկանից:
Ներկայացվել են նաև ՀԱՊՀ ավագ դպրոցի գործունեությունը, ինչպես նաև սովորողների ավարտական և խմբային նախագծային աշխատանքները։ Նախարարը ծանոթացել է նաև սպորտային համալիրի վերակառուցման ծրագրին, PMI Science-ի աջակցությամբ վերակառուցված ակադեմիական այգուն, ստարտափ ինկուբացիայի և աքսելերացիայի հաբին, եղել դիզայնի և կերպարվեստի, ինչպես նաև ճարտարագիտական գրաֆիկայի ամբիոնում, զրուցել ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի հետ։
Այցի ընթացքում համալսարանի ուսանողները ցուցադրել են նաև A7 համակարգերով մշակված ավարտական նախագիծը, որը նախատեսված է համալսարանի բակային տարածքի ոռոգման ավտոմատացման համար։
Ներկայացվել են նաև լսարանների վերազինման և տեխնոլոգիական արդիականացման ծրագրերը։ Բարեփոխումներն ուղղված են Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում նոյեմբերի 18-20-ը կայանալիք Եվրոպայի համալսարանների ասոցիացիայի որակի ապահովման տարեկան համաժողովի պատշաճ անցկացմանը։
Ենթակառուցվածքների նախագծերի դիզայներական լուծումները, չափագրումները և նյութերի ընտրությունն իրականացվում են բացառապես համալսարանի ուսանողների, դասախոսական և վարչական անձնակազմի ուժերով: Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է համալսարանում իրականացվող լայնածավալ բարեփոխումներն ու ընդգծել, որ ժամանակակից և պատշաճ պայմանների ապահովումը կարևոր դեր ունի կրթության արդյունավետ կազմակերպման, սովորողների ներուժի բացահայտման և մրցունակ կրթական միջավայրի ձևավորման գործում։ ԿԳՄՍ նախարարը բարձր է գնահատել նաև այն հանգամանքը, որ իրականացվող ծրագրերում ակտիվ ներգրավվածություն ունեն համալսարանի ուսանողներն ու մասնագիտական համայնքը՝ ընդգծելով, որ նման մոտեցումը նպաստում է գործնական կրթության ամրապնդմանը, ստեղծարար մտածողության զարգացմանն ու մասնագիտական հմտությունների ձևավորմանը։
ՀԱՊՀ-ում իրականացվող շինարարական և ենթակառուցվածքային ծրագրերի ավարտը նախատեսվում է մինչև ընթացիկ տարվա ավարտը։

Жанна Андреасян ознакомилась с масштабными образовательными реформами, осуществляемыми в НПУА
Министр ОНКС Жанна Андреасян сегодня посетила новый корпус основной школы Национального политехнического университета Армении, затем дошкольное учреждение и старшую школу, побывала в ряде корпусов вуза, обошла реконструируемые и модернизируемые территории.
Министра сопровождали председатель Комитета по высшему образованию и науке Саргис Айоцян и ректор НПУА Гор Варданян.
На днях была принята стратегия Национального политехнического университета Армении на 2026–2031 гг., которая, по словам ректора НПУА Гора Варданяна, нацелена на комплексное развитие и обеспечение прогресса образования — от дошкольного до высшего.
8-й корпус НПУА был капитально отремонтирован и будет служить в качестве основной STEM-школы вуза. Было отмечено, что в свое время корпус был предусмотрен для факультета машиностроения, однако в результате объединения факультетов было принято решение выделить его основной школе — с целью организации обучения для 1-9 классов. Основная школа включает 36 учебных классов, рабочие кабинеты для педагогического состава, а также лаборатории учебного и производственного назначения, в которых ученики получат возможность осуществлять проектные работы по направлению STEM.
Школа была капитально отремонтирована с использованием высококачественных и натуральных материалов, с особыми дизайнерскими решениями. Создана современная и комфортная среда, направленная на то, чтобы сделать образовательный процесс более вовлекающим и эффективным. Было также отмечено, что школа сможет принять около 600 учеников: для каждой возрастной группы предусмотрено четыре класса, в каждом по 16 учеников.
Церемонию открытия школы планируется провести в преддверии нового учебного года. Министру также были представлены завершающий этап строительных работ и процесс меблировки. В школе будет отдельный зал питания с обеспечением четырехразового питания в день. По сообщению Гора Варданяна, меню разработали специалисты, а зал был оснащен соответствующим оборудованием, что позволит одновременно обслуживать более 600 человек. Предусмотрены также отдельный актовый зал, спортивный зал и игровые зоны на открытом воздухе. По оценке ректора НПУА, основная школа стала важным компонентом целостной образовательной цепочки, учитывая, что у фонда уже были дошкольное учреждение, старшая школа, средние и высшие профессиональные учебные заведения.
Министр ОНКС посетила также дошкольное учреждение НПУА, где около 40 воспитанников посредством кружков робототехники со STEM-уклоном развивают логические и прикладные навыки. Министру была представлена реконструированная часть дошкольного учреждения: планируется обеспечить здесь дошкольным образованием более 100 детей начиная с 2-летнего возраста.
Были представлены также деятельность старшей школы НПУА, а также выпускные и групповые проектные работы учащихся. Министр ознакомилась и с программой реконструкции спортивного комплекса, академическим парком, реконструированным при поддержке PMI Science, хабом стартап-инкубации и акселерации, побывала на кафедре дизайна и изобразительного искусства, а также инженерной графики, побеседовала со студентами и профессорско-преподавательским составом.
В ходе визита студенты университета продемонстрировали также выпускной проект, разработанный с помощью систем A7, который предназначен для автоматизации орошения дворовой территории университета.
Были представлены также программы переоснащения и технологической модернизации аудиторий. Реформы направлены на надлежащее проведение ежегодной конференции по обеспечению качества Европейской ассоциации университетов, которая состоится в Национальном политехническом университете Армении 18-20 ноября.
Дизайнерские решения, обмеры и выбор материалов для инфраструктурных проектов осуществляются исключительно силами студентов, преподавательского и административного состава университета. Жанна Андреасян придала важность масштабным реформам, осуществляемым в университете, и подчеркнула, что обеспечение современных и надлежащих условий играет важную роль в эффективной организации образования, раскрытии потенциала учащихся и формировании конкурентоспособной образовательной среды. Министр ОНКС высоко оценила и то обстоятельство, что в реализуемые программы активно вовлечены студенты и профессиональное сообщество университета, подчеркнув, что такой подход способствует укреплению практического образования, развитию творческого мышления и формированию профессиональных навыков.
Завершение строительных и инфраструктурных программ, реализуемых в НПУА, планируется до конца текущего года.