ՀԱՊՀ ավագ դպրոցի աշակերտները նվաճել են ֆիզիկայի միջազգային օլիմպիադայի ուղեգիր
ՀԱՊՀ Երևանի ավագ դպրոցը հերթական անգամ հաստատում է իր կարգավիճակը՝ որպես տաղանդների ձևավորման կարևոր հարթակ։ Վառ ապացույցն են Էմիլ Հարությունյանն ու Գառնիկ Գավալջյանը, որոնք հաջողությամբ հաղթահարել են ֆիզիկայի օլիմպիադայի հանրապետական ընտրական փուլը՝ զբաղեցնելով համապատասխանաբար առաջին և երկրորդ հորիզոնականները։ Ձեռք բերված արդյունքի շնորհիվ երկու աշակերտներն էլ ընդգրկվել են Հայաստանի Հանրապետության հավաքականի կազմում։ Հուլիսի 4-12-ը նրանք Կոլումբիայի Հանրապետությունում անցկացվելիք Ֆիզիկայի 56-րդ միջազգային օլիմպիադայում կներկայացնեն Հայաստանը։
Աշակերտների այս հաջողության հիմքում ՀԱՊՀ Երևանի ավագ դպրոցում իրականացվող երկարամյա և հետևողական աշխատանքն է։ Դպրոցում գործող ֆիզիկայի օլիմպիական խմբակը տարիներ շարունակ նպաստում է ոչ միայն առարկայական գիտելիքների խորացմանը, այլև հետազոտական մտածողության, աշխատասիրության, մրցակցային ոգու և նպատակասլացության ձևավորմանը:
Իհարկե, նման արդյունքի համար առանցքային է ֆիզիկայի օլիմպիական խմբակի ղեկավարներ Ալֆրեդ Պետրոսյանի, Հովսեփ Կարապետյանի, Արտյոմ Գասպարյանի և Արսեն Ասատրյանի նվիրված ու պատասխանատու աշխատանքը, ինչի շնորհիվ ձևավորվել է ուժեղ և մրցունակ թիմ:
Հովսեփ Կարապետյան, Երևանի ավագ դպրոցի օլիմպիադայի խմբավար. «Այս արդյունքին հասնելու համար մենք յուրահատուկ նախապատրաստական աշխատանք չենք կատարել, այլ պարզապես կայուն ու հետևողական ձևով շարունակել ենք մեր պարապմունքները։ Էմիլն ու Գառնիկը երեք տարի անդադար սովորել ու աշխատել են, և այս հաջողությունը նրանց ջանքերի տրամաբանական արդյունքն է։ Իհարկե, այս տարիների ընթացքում եղան դժվարություններ, նաև ձախողումներ, բայց նրանք պատվով հաղթահարեցին ամեն ինչ և, որ ամենակարևորն է՝ չհուսահատվեցին»։
Հովսեփի խոսքով՝ խմբավարները, բացի առարկայական գիտելիքից, փորձում են փոխանցել նաև կամքի ուժ, որպեսզի հնարավոր անհաջողությունից հետո տղաները կարողանան նույն, կամ էլ ավելի մեծ եռանդով շարունակել իրենց ճանապարհը։
Գառնիկ Գավալջյանի համար ֆիզիկայի աշխարհը բացահայտվել է Պոլիտեխնիկի Ավագ դպրոց ընդունվելու նախապատրաստական շրջանում, իսկ հետագայում դարձել նրա մասնագիտական հետաքրքրությունների առանցքը: «Ֆիզիկայի հետ առաջին անգամ խորությամբ ծանոթացա իններորդ դասարանի վերջում։ Սկզբում այն ավելի շատ ընկալում էի որպես ինժեներական առարկա։ Տասներորդ դասարանում սկսեցի հաճախել ֆիզիկայի խմբակներ, հետաքրքրությամբ ուսումնասիրում էի խնդիրները, սակայն դեռևս բավարար չափով չէի զբաղվում դրանց լուծմամբ, ինչի պատճառով չկարողացա հաղթահարել օլիմպիադայի դպրոցական փուլը։ Այդ անհաջողությունը, սակայն, դարձավ նոր սկիզբ։ Հասկացա, որ ֆիզիկան հենց այն ոլորտն է, որով ցանկանում եմ զբաղվել կյանքում, և սկսեցի ավելի ակտիվ ներգրավվել օլիմպիական շարժման մեջ»:
Իր հասակակիցներին Գառնիկը խորհուրդ է տալիս նախ իրենց առջև դնել հստակ նպատակ, ճիշտ գնահատել ժամանակն ու ջանքերը, որոնք անհրաժեշտ են այդ նպատակին հասնելու համար, և, որոշման կայացման դեպքում հնարավորին շուտ սկսել շարժվել դեպի այն:
Էմիլ Հարությունյան. «Առաջիկա միջազգային օլիմպիադան նոր հնարավորություն է՝ արժանապատվորեն ներկայացնելու Հայաստանը և արդարացնելու հավաքականի անդամի պատասխանատվությունը: Անցած տարվա փորձը հաշվի առնելով՝ մեծ պատասխանատվություն եմ զգում։ Ընտրական փուլերի բարդությունը գրեթե նույնն էր, սակայն յուրաքանչյուր փուլ ուներ իր առանձնահատկությունը։ Կարծում եմ՝ հենց այդ ոճային տարբերությունների պատճառով էր, որ հավակնորդների կազմը փուլ առ փուլ փոփոխվում էր։ Ամենահետաքրքիր պահը երրորդ փուլից հետո էր, երբ պետք է իմանայինք Հայաստանի հավաքականում ընդգրկված մեր ընկերների անունները:
Կոլումբիայում կայանալիք օլիմպիադայից Էմիլը իր և հավաքականի հաջող ելույթ է ակնկալում։ Միաժամանակ սպասում է հետաքրքիր հանդիպումների ու միջոցառումների, քանի որ պատմության մեջ առաջին անգամ է, որ Ֆիզիկայի միջազգային օլիմպիադան անցկացվում է այդ երկրում:

Учащиеся старшей школы НПУА завоевали путевки на Международную олимпиаду по физике
Ереванская старшая школа НПУА (Национальный политехнический университет Армении) в очередной раз подтверждает свой статус важной платформы для формирования талантов. Ярким доказательством тому являются Эмиль Арутюнян и Гарник Гавалджян, которые успешно преодолели республиканский отборочный этап олимпиады по физике, заняв соответственно первое и второе места. Благодаря достигнутому результату оба ученика вошли в состав сборной Республики Армения. С 4 по 12 июля они представят Армению на 56-й Международной олимпиаде по физике, которая пройдет в Республике Колумбия.
В основе этого успеха учеников лежит многолетняя и последовательная работа, проводимая в Ереванской старшей школе НПУА. Действующий в школе олимпийский кружок по физике на протяжении многих лет способствует не только углублению предметных знаний, но и формированию исследовательского мышления, трудолюбия, соревновательного духа и целеустремленности.
Безусловно, для достижения такого результата ключевое значение имеет преданная и ответственная работа руководителей олимпийского кружка по физике Альфреда Петросяна, Овсепа Карапетяна, Артёма Гаспаряна и Арсена Асатряна, благодаря чему сформировалась сильная и конкурентоспособная команда.
Овсеп Карапетян, руководитель олимпийского кружка Ереванской старшей школы:
«Для достижения этого результата мы не проводили какой-то особенной подготовительной работы, а просто стабильно и последовательно продолжали наши занятия. Эмиль и Гарник три года непрерывно учились и работали, и этот успех является логическим результатом их усилий. Конечно, за эти годы были и трудности, и неудачи, но они с честью все преодолели и, что самое главное, не отчаялись».
По словам Овсепа, руководители кружка помимо предметных знаний стараются передать и силу воли, чтобы после возможной неудачи ребята могли с той же или даже большей энергией продолжить свой путь.
Для Гарника Гавалджяна мир физики открылся в период подготовки к поступлению в Старшую школу Политеха, а в дальнейшем стал стержнем его профессиональных интересов:
«Впервые глубоко я познакомился с физикой в конце девятого класса. Сначала я воспринимал её скорее как инженерный предмет. В десятом классе начал посещать кружки по физике, с интересом изучал задачи, однако еще недостаточно занимался их решением, из-за чего не смог преодолеть школьный этап олимпиады. Однако эта неудача стала новым началом. Я понял, что физика — это именно та сфера, которой я хочу заниматься в жизни, и начал более активно вовлекаться в олимпийское движение».
Своим сверстникам Гарник советует сначала ставить перед собой четкую цель, правильно оценивать время и усилия, необходимые для её достижения, и, в случае принятия решения, как можно скорее начать двигаться к ней.
Эмиль Арутюнян:
«Предстоящая международная олимпиада — это новая возможность достойно представить Армению и оправдать ответственность члена сборной. Учитывая прошлогодний опыт, я чувствую большую ответственность. Сложность отборочных этапов была примерно одинаковой, но каждый этап имел свою особенность. Думаю, именно из-за этих стилистических различий состав претендентов менялся от этапа к этапу. Самый интересный момент был после третьего этапа, когда мы должны были узнать имена наших друзей, вошедших в сборную Армении».
От олимпиады в Колумбии Эмиль ожидает успешного выступления — как своего, так и сборной. В то же время он ждет интересных встреч и мероприятий, поскольку Международная олимпиада по физике впервые в истории проводится в этой стране.