«Վիկտոր Համբարձումյանն էր, որ շունչ տվեց տիեզերքին»․ Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյան
StemNews.am-ը զրուցել է Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանի հետ՝ իմանալու, թե այսօր ինչ տեղ է զբաղեցնում աստղադիտարանը աստղագիտության ոլորտում, որ ուղղություններն են առաջատար աստղադիտարանի համար, ի՞նչ մարտահրավերների առջև է կանգնած այն, և ինչ խնդիրներ պետք է լուծի։
-Ինչի՞ց առաջացավ Ձեր սերը աստղագիտության նկատմամբ։ Ո՞րն է եղել Ձեր ամենամեծ ոգեշնչման աղբյուրը։
-Իմ սյուբեկտիվ կարծիքով՝ բոլորն էլ երկինքը սիրում են, տիեզերքը, աստղագիտությունը։ Երեխաների հետ հիմա առնչվում եմ, մասայաբար բոլորը սիորում են։ Նույնն իմ հետ էր։ Ես սիրում էի սովորել։ Իմ մեջ պահում էի այն երազանքը, որ աստղագետ դառնամ, չնայած չգիտեի՝ ինչպես։ Հետո հասկացա, որ պետք է ընդունվել Երևանի պետական համալսարան, ֆիզիկայի ֆակուլտետ, որտեղ կար աստղագիտության ամբիոն։ Որոշման վրա, իհարկե, ազդեցին նաև Վիկտոր Համբարձումյանի գործոնը և  Հայաստանում աստղագիտության բարձր մակարդակը։
-Կհիշե՞ք Ձեր առաջին փորձը աստղադիտակով նայելիս։ Ի՞նչ զգացողություններ եք ունեցել։
-Հայրս հայտնի ճարտարապետ էր՝ Մարտին Միքայելյան, նա շատ էր կարևորում գիտությունը, արվեստը։ Իմ մեջ մինչև հիմա մտել է, որ ասում էր՝ ստեղծագործող մարդը ամենաբարձր մարդն է։ Նա մեզ համար գնել էր փոքր դիտակներ, և երբ որ արդեն ուսանող էի, Մոսկվայից գնեց, բերեց Խորհրդային միության ամենամեծ սիրողական աստղադիտակը: Մինչև հիմա դա իմ աշխատասենյակում դրված է: Հետո, իհարկե, այցելեցի Բյուրականի աստղադիտարան, ինչպես շատ-շատ այլ դպրոցականներ:
-Ո՞րն է եղել Ձեր մասնագիտական ուղու ամենամեծ մարտահրավերը և ինչպե՞ս հաղթահարեցիք այն։
-Շատ ծանր երիտասարդություն եմ ունեցել: Երբ որ 1986 թվականի վերջին եկա աստղադիտարան աշխատելու, դեռ նույնիսկ չէինք էլ կողմնորոշվել՝ ինչով զբաղվել: Այն ժամանակ երիտասարդներին ճնշում էին, այսօրվա նման չէ: Ասում էին՝ այս թեմայով պիտի զբաղվես, ու վերջ: Տարի ու կես էլ չէր անցել, սկսվեց Ղարաբաղի շարժումը, երկրաշարժ, Խորհրդային միությունում տնտեսական ճգնաժամը, փլուզումը, քաղաքական փոփոխությունները, պատերազմը: Մենք էլ երիտասարդներով զբաղվում էինք աստղագիտությամբ, փորձում էինք ինչ-որ բան սովորել: Նույնիսկ արդեն սկսել էի իմ ասպիրանտական տարիները, թեկնածուական թեզ պետք է պատրաստեի, որը վեց տարի ձգվեց դրա պատճառով: Այդ առումով՝ շատ մեծ մարտահրավեր էր:
-Ո՞րն է եղել Ձեր կյանքի ամենամեծ ձեռքբերումը։
-Դա ինձ համար Հայաստանը որպես տարածաշրջանային աստղագիտական կենտրոն ճանաչելն է: Դա միջազգային կարգավիճակ է, ինչը բացառիկ բան է: Բոլորս գիտենք, որ Հայաստանը մեկ այլ ոլորտում նման բան չունի՝ քաղաքական, տնտեսական, մարզական, մշակութային… ես ուրախ կլինեի, որ Հայաստանը ճանաչվեր որպես տարածաշրջանային շախմատի կենտրոն, որովհետև մենք իսկապես շախմատից շատ լավ ենք: Կամ որևէ այլ ոլորտի: Դա նաև հարգանքի, հեղինակության վարկանիշն է բարձրացնում:
Մենք դա կարողացել ենք անել աստղագիտության ոլորտում։ Փաստ է, որ մենք կարողացանք ամենաուժեղ մրցակցության պայմաններում, նունիսկ Իսրայելը, Միացյալ Էմիրությունները, որ մեկ միլիոն դոլար տրամադրել էր այդ գործին, դա մրցույթ էր։ Ի վերջո Հայաստանը շահեց։
Հետաքրքիր է, որ Հայաստանը շահեց այս կոնֆլիկտային տարածաշրջանում, որտեղ կա Թուրքիա, Ադրբեջան, որ շատ-շատ առումներով մեր նկատմամբ բացասական են եղել, կամ նույնիսկ՝ են։ Ի դեպ՝ Արդբեջանը խաղից դուրս մնաց։ Իսկ Թուրքիան պաշտոնական նամակով հաստատեց, որ ցանկություն ունեն, որ Հայաստանը լինի կենտրոն։ Դա պարտադիր պայման էր։ Եթե հարևան երկրները այդ պաշտոնական նամակները չտային, Միջազգային աստղագիտական միությունը չէր ճանաչի մեր կարգավիճակը։ Հիմա դա կոչվում է հարավարևմտյան և կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջան, և դրա կենտրոնը Հայաստանն է։ Մենք համակարգում ենք աստղագիտության զարգացումն այստեղ։
-Հայաստանում ո՞ր ուղղություններն են աստղագիտության ոլորտում ավելի առաջատար։
-Հայաստանի գլխավոր ներդրումը աստղագիտության մեջ Վիկտոր Համբարձումյանի կողմից առաջադրված և առ այսօր էլ զարգացվող անակյում երևույթներն են։ Վիկտոր Համբարձումյանն էր, որ շունչ տվեց տիեզերքին։ Տիեզերքը մինչև 20-րդ դարի 30-ականները համարվում էր հավիտենական, հավերժական մի բան։ Առ այսօր էլ մարդկանց զգալի մասը, օրինակ՝ պոետները, տիեզերքը ասոցացնում են հավիտենականության հետ։ Որովհետև Երկրի պտույտի հետևանքով երկինքը թվացյալ պտույտ է ունենում, բայց նայում ես, աստղերը, համաստեղության տեսքը դարեր շարունակ նույն դիրքերում են (հազարամյակների ընթացքում, չնայած, փոփոխվում են), բայց տիեզերքը հիմնականում անփոփոխ, կայուն վիճակի հետ է ասոցացվել։
Երբ սկսեցին տիեզերաբանական տեսություններ առաջարկել, համարվում էր, որ տիեզերքը ստեղծվել էր միլիարդավոր տարիներ առաջ, և ոչ մի փոփոխություն այլևս տեղի չի ունենում։ Համարձումյանն առաջինն էր, որ նախ՝ ճիշտ տարիքը դուրս բերեց, երկրորդ՝ պնդեց, հասավ նրան, որ այսօր ամբողջ աշխարհն է ընդունում, որ տիեզերքում տեղի են ունենում բազմաթիվ, բուռն, ակտիվ պրոցեսներ՝ աստղերի պայթյուններ, գալակտիկաների միջուկների ակտիվություն և այլն։ Եվ ինչպես ասում են, տիեզերքին շունչ տվեց։
Մանրամասները՝ տեսանյութում .
Հեղինակ՝ Լուսինե Հակոբյան
#ստեմնյուզ#նորություններ#գիտություն#արեգմիքայելյան#վիկտորհամբարձումյան#հայկականաստղագիտություն#տեղական

"It was Victor Hambardzumyan who gave breath to the universe": Byurakan Observatory Director Areg Mikaelyan
StemNews.am spoke with Byurakan Observatory Director Areg Mikaelyan about the observatory's current place in astronomy, its leading research directions, challenges it faces, and problems it needs to solve.
-What sparked your love for astronomy? What was your biggest source of inspiration?
-In my subjective opinion, everyone loves the sky, universe, and astronomy. I interact with children now, and most love it. It was the same with me. I loved learning. I kept the dream of becoming an astronomer, though I didn't know how. Later I understood I needed to enter Yerevan State University's Physics Faculty, which had an astronomy department. Victor Hambardzumyan's influence and Armenia's high level in astronomy also influenced my decision.
-Do you remember your first time looking through a telescope? What did you feel?
-My father was the famous architect Martin Mikaelyan, who greatly valued science and art. I still remember him saying that a creative person is the highest form of human. He bought us small telescopes, and when I was a student, he brought the largest amateur telescope in the Soviet Union from Moscow. It's still in my office. Later, of course, I visited Byurakan Observatory, like many other schoolchildren.
-What has been your career's biggest challenge and how did you overcome it?
-I had a very difficult youth. When I came to work at the observatory in late 1986, we hadn't even decided what to focus on. Back then, they pressured young people, unlike today. They'd say - you must work on this topic, period. Less than a year and a half later, the Karabakh movement began, then the earthquake, Soviet Union's economic crisis, collapse, political changes, war. We young people were studying astronomy, trying to learn something. I had even started my postgraduate years, needed to prepare my candidate thesis, which took six years because of this. That was a huge challenge.
-What has been your life's greatest achievement?
-For me, it's getting Armenia recognized as a regional astronomical center. This is an international status, which is exceptional. We all know Armenia doesn't have anything similar in other fields - political, economic, sports, cultural... I would be happy if Armenia was recognized as a regional chess center, because we're really good at chess. Or any other field. It also raises our respect and authority rating.
We managed this in astronomy. We won against strong competition, even Israel and UAE, which had allocated one million dollars to this cause - it was a competition. Armenia ultimately won.
Interestingly, Armenia won in this conflict region, with Turkey and Azerbaijan, who have been very negative towards us in many ways, or still are. Azerbaijan dropped out of the competition. Turkey officially confirmed by letter their desire for Armenia to be the center. This was mandatory. Without neighboring countries' official letters, the International Astronomical Union wouldn't recognize our status. Now it's called the Southwest and Central Asian region, with Armenia as its center. We coordinate astronomy development here.
-What are Armenia's leading directions in astronomy?
-Armenia's main contribution to astronomy is the study of active phenomena, proposed and still developed by Victor Hambardzumyan. It was Victor Hambardzumyan who gave breath to the universe. Until the 1930s, the universe was considered eternal, unchanging. Even today, many people, like poets, associate the universe with eternity. Because Earth's rotation causes apparent rotation of the sky, but stars and constellations remain in the same positions for centuries (though they change over millennia), the universe was mainly associated with an unchanging, stable state.
When cosmological theories began emerging, it was thought the universe was created billions of years ago with no further changes occurring. Ambartsumian was first to determine the correct age and insist, leading to today's worldwide acceptance, that numerous active processes occur in the universe - star explosions, galactic nuclei activity, etc. As they say, he gave breath to the universe.