Աստղերից մինչև Տիգրան Մեծի դրամներ. զրույց ԵՊՀ Կոսմոլոգիայի կենտրոնի ղեկավար Վահագն Գուրզադյանի հետ
Stemnews.am մասնագիտական առցանց մեդիան «Հայաստանի գիտության օջախները» նախագծի շրջանակներում զրուցել է ԵՊՀ Կոսմոլոգիայի կենտրոնի ղեկավար, Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահագն Գուրզադյանի հետ։
Նա պատմում է, թե ինչպես սկսվեց իր հետաքրքրությունը աստղաֆիզիկայի և կոսմոլոգիայի նկատմամբ, ինչ դեր են ունեցել իր ընտանիքի անդամները, մասնավորապես՝ հայրը՝ աստղաֆիզիկոս Գրիգոր Գուրզադյանը, եղբայրը՝ Գագիկ Գուրզադյանը, ով նույնպես ֆիզիկոս, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր է, իր հետաքրքրությունների ձևավորման, մասնագիտական ընտրության հարցում։
Վահագն Գուրզադյանը պատմում է Նոբելյան մրցանակակիր Ռոջեր Պենրոուզի հետ իր համագործակցության մասին, հիշում այն տպավորությունները, որոնք ունեցել է 2022-ին Ֆրանսիական Գվիանա երկրամասում, երբ տիեզերք արբանյակ արձակվեց։ Աստղաֆիզիկոսը պատմում է նաև, թե ինչպես է նույնականացրել Հալլեյի գիսաստղի պատկերը Տիգրան Մեծի դրամների վրա։
#ստեմնյուզ#նորություններ#նախագծեր#գիտություն#տեղական#հայաստանիգիտությանօջախները#հայաստղագիտություն#աստղագետներհայաստանում#հայկականգիտականկենտրոններ#հայգիտություն#վահագնգուրզադյան#տիգրանմեծ#եպհ

От звезд до монет Тиграна Великого: Беседа с Ваагном Гурзадяном, директором Центра космологии ЕГУ
Независимое профессиональное онлайн-издание Stemnews.am в рамках проекта "Научные центры Армении" взяло интервью у Ваагна Гурзадяна, директора Центра космологии ЕГУ, доктора физико-математических наук, профессора Национальной научной лаборатории им. А.И. Алиханяна.
Он рассказывает историю о том, как зародился его интерес к астрофизике и космологии, и о важной роли, которую сыграли члены его семьи в формировании его профессионального пути - в частности, его отец, астрофизик Григор Гурзадян, и его брат Гагик Гурзадян, который также является физиком, доктором физико-математических наук и профессором.
Ваагн Гурзадян рассказывает о своем сотрудничестве с нобелевским лауреатом Роджером Пенроузом и делится впечатлениями от наблюдения за запуском спутника во Французской Гвиане в 2022 году. Астрофизик также рассказывает о том, как он идентифицировал изображение кометы Галлея на монетах Тиграна Великого.