Աստղերից մինչև Տիգրան Մեծի դրամներ. զրույց ԵՊՀ Կոսմոլոգիայի կենտրոնի ղեկավար Վահագն Գուրզադյանի հետ
Stemnews.am մասնագիտական առցանց մեդիան «Հայաստանի գիտության օջախները» նախագծի շրջանակներում զրուցել է ԵՊՀ Կոսմոլոգիայի կենտրոնի ղեկավար, Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահագն Գուրզադյանի հետ։
Նա պատմում է, թե ինչպես սկսվեց իր հետաքրքրությունը աստղաֆիզիկայի և կոսմոլոգիայի նկատմամբ, ինչ դեր են ունեցել իր ընտանիքի անդամները, մասնավորապես՝ հայրը՝ աստղաֆիզիկոս Գրիգոր Գուրզադյանը, եղբայրը՝ Գագիկ Գուրզադյանը, ով նույնպես ֆիզիկոս, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր է, իր հետաքրքրությունների ձևավորման, մասնագիտական ընտրության հարցում։
Վահագն Գուրզադյանը պատմում է Նոբելյան մրցանակակիր Ռոջեր Պենրոուզի հետ իր համագործակցության մասին, հիշում այն տպավորությունները, որոնք ունեցել է 2022-ին Ֆրանսիական Գվիանա երկրամասում, երբ տիեզերք արբանյակ արձակվեց։ Աստղաֆիզիկոսը պատմում է նաև, թե ինչպես է նույնականացրել Հալլեյի գիսաստղի պատկերը Տիգրան Մեծի դրամների վրա։
#ստեմնյուզ#նորություններ#նախագծեր#գիտություն#տեղական#հայաստանիգիտությանօջախները#հայաստղագիտություն#աստղագետներհայաստանում#հայկականգիտականկենտրոններ#հայգիտություն#վահագնգուրզադյան#տիգրանմեծ#եպհ

From Stars to Tigran the Great's Coins: A Conversation with Vahagn Gurzadyan, Director of YSU Cosmology Center
The independent professional online media outlet Stemnews.am, as part of its "Scientific Centers of Armenia" project, interviewed Vahagn Gurzadyan, Director of YSU Cosmology Center, Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor at the A.I. Alikhanian National Science Laboratory.
He shares the story of how his interest in astrophysics and cosmology began, and the influential role his family members played in shaping his professional path - particularly his father, astrophysicist Grigor Gurzadyan, and his brother Gagik Gurzadyan, who is also a physicist, Doctor of Physical and Mathematical Sciences, and Professor.
Vahagn Gurzadyan discusses his collaboration with Nobel laureate Roger Penrose and recalls his impressions from witnessing a satellite launch in French Guiana in 2022. The astrophysicist also reveals how he identified an image of Halley's Comet on the coins of Tigran the Great.