Ֆոտոնիկայի և արհեստական բանականության խաչմերուկում. զրույց ԵՊՀ Ֆոտոնիկայի և արհեստական բանականության լաբորատորիայի ղեկավար Մուշեղ Ռաֆայելյանի հետ
Stemnews.am մասնագիտական առցանց մեդիան «Հայաստանի գիտության օջախները» նախագծի շրջանակներում զրուցել է ԵՊՀ Ֆոտոնիկայի և արհեստական բանականության լաբորատորիայի ղեկավար Մուշեղ Ռաֆայելյանի հետ:
Նա պատմում է իր մասնագիտական ուղու մասին, հիշում, թե ինչն է իրեն ոգեշնչել հետաքրքրվել ֆիզիկայով, մասնավորապես՝ ֆոտոնիկայով:
Զրույցի ընթացքում Մուշեղ Ռաֆայելյանը բացատրում է, թե ինչ է ֆոտոնիկան, և թե որտեղ են հատվում վերջինիս և արհեստական բանականության ճանապարհները: Նա նաև նշում է իր ղեկավարած լաբորատորիայի հետազոտական ​​հետաքրքրությունները, առաջնային նպատակները:
#ստեմնյուզ#նորություններ#նախագծեր#տեղական#գիտություն#հայաստանիգիտությանօջախները#արհեստականբանականություն#ֆոտոնիկա#եպհ#մուշեղռաֆայելյան

At the Intersection of Photonics and Artificial Intelligence: A Conversation with Mushegh Rafayelyan, Head of YSU Photonics and Artificial Intelligence Laboratory
The independent professional online media outlet Stemnews.am, as part of the "Science Centers of Armenia" project, had a conversation with Mushegh Rafayelyan, the head of the Photonics and Artificial Intelligence Laboratory at Yerevan State University (YSU).
He shares his professional journey and recalls what inspired him to become interested in physics, particularly in photonics.
During the conversation, Mushegh Rafayelyan explains what photonics is and where the paths of photonics and artificial intelligence intersect. He also mentions the research interests and primary objectives of the laboratory he leads.