Ֆոտոնիկայի և արհեստական բանականության խաչմերուկում. զրույց ԵՊՀ Ֆոտոնիկայի և արհեստական բանականության լաբորատորիայի ղեկավար Մուշեղ Ռաֆայելյանի հետ
Stemnews.am մասնագիտական առցանց մեդիան «Հայաստանի գիտության օջախները» նախագծի շրջանակներում զրուցել է ԵՊՀ Ֆոտոնիկայի և արհեստական բանականության լաբորատորիայի ղեկավար Մուշեղ Ռաֆայելյանի հետ:
Նա պատմում է իր մասնագիտական ուղու մասին, հիշում, թե ինչն է իրեն ոգեշնչել հետաքրքրվել ֆիզիկայով, մասնավորապես՝ ֆոտոնիկայով:
Զրույցի ընթացքում Մուշեղ Ռաֆայելյանը բացատրում է, թե ինչ է ֆոտոնիկան, և թե որտեղ են հատվում վերջինիս և արհեստական բանականության ճանապարհները: Նա նաև նշում է իր ղեկավարած լաբորատորիայի հետազոտական ​​հետաքրքրությունները, առաջնային նպատակները:
#ստեմնյուզ#նորություններ#նախագծեր#տեղական#գիտություն#հայաստանիգիտությանօջախները#արհեստականբանականություն#ֆոտոնիկա#եպհ#մուշեղռաֆայելյան

На пересечении фотоники и искусственного интеллекта: беседа с Мушегом Рафаеляном, руководителем лаборатории фотоники и искусственного интеллекта ЕГУ
Независимое профессиональное онлайн-издание Stemnews.am в рамках проекта «Научные центры Армении» побеседовал с Мушегом Рафаеляном, руководителем лаборатории фотоники и искусственного интеллекта Ереванского государственного университета (ЕГУ).
Он рассказывает о своем профессиональном пути и вспоминает, что вдохновило его заинтересоваться физикой, в частности фотоникой.
В ходе беседы Мушег Рафаелян объясняет, что такое фотоника и где пересекаются пути фотоники и искусственного интеллекта. Он также упоминает исследовательские интересы и основные цели руководимой им лаборатории.