Սարգիս Աղայանը՝ կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը մակաբույծների տարածման և մարդու առողջության վրա
Stemnews.am մասնագիտական առցանց մեդիան «Հայաստանի գիտության օջախները» նախագծի շրջանակներում զրուցել է ԳԱԱ Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի տնօրեն Սարգիս Աղայանի հետ:
Զրույցի ընթացքում Սարգիս Աղայանը պատմում է Կենտրոնի գլխավոր նպատակի և առաքելության, հետազոտական ուղղվածության և ոլորտների, ինչպես նաև անցկացրած և անցկացվող նշանակալի ծրագրերի մասին:
Աղայանը նշում է, թե ինչպես է կլիմայի փոփոխությունն ազդում մակաբույծների տարածման վրա, և ինչ կարևոր հետևանքներ կարող են լինել մարդու առողջության վրա, պատմում իր կատարած հետազոտությունների ամենահետաքրքիր և կարևոր բացահայտումների մասին:

Sargis Aghayan: The Impact of Climate Change on Parasite Distribution and Human Health
The independent professional online media outlet Stemnews.am, as part of the "Science Centers of Armenia" project, had a conversation with Sargis Aghayan, Director of the Scientific Center of Zoology and Hydroecology of the National Academy of Sciences
During the conversation, Sargis Aghayan discusses the main goals and mission of the Center, its research directions and fields, as well as significant past and ongoing programs.
Aghayan notes how climate change affects the distribution of parasites and what important consequences this may have for human health, sharing the most interesting and important discoveries from his research.