Շրջակա միջավայրի պահպանությունից մինչև սննդի անվտանգություն. զրույց ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրենի հետ
Stemnews.am մասնագիտական առցանց մեդիան «Հայաստանի գիտության օջախները» նախագծի շրջանակներում զրուցել է Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Լիլիթ Սահակյանի հետ:
Կենտրոնն իրականացնում է կիրառական և հիմնարար միջառարկայական հետազոտություններ էկոլոգիայի, շրջակա միջավայրի պահպանության, սննդի անվտանգության, գյուղատնտեսության բնագավառներում՝ նորագույն հեռազննման և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ:
Զրույցի ընթացքում Լիլիթ Սահակյանը խոսել է Էկոկենտրոնի առաքելության և հետազոտական ուղղվածության մասին, անդրադարձել է օդի աղտոտվածության հիմնական պատճառներին: Նա նաև ներկայացրել է ոլորտի հիմնական խնդիրները՝ առաջարկելով լուծման հնարավոր տարբերակներ:
Այս և այլ հետաքրքիր թեմաներին կարող եք ծանոթանալ հարցազրույցում:
Զրույցը վարեց՝ Լուսինե Հակոբյանը:
#ստեմնյուզ#նորություններ#տեղական#գիտություն#նախագծեր#գաա#լիլիթսահակյան#հայաստանիգիտությանօջախները#հայկականգիտականկենտրոններ#հայգիտություն#էկոլոգիականհետազոտություններ#գյուղատնտեսականհետազոտություններ#շրջակամիջավայր

От охраны окружающей среды до безопасности пищевых продуктов: беседа с директором Эколого-ноосферного исследовательского центра НАН
Профессиональное онлайн-издание Stemnews.am в рамках проекта «Научные центры Армении» побеседовало с Лилит Саакян, директором Эколого-ноосферного исследовательского центра Национальной академии наук.
Центр проводит прикладные и фундаментальные междисциплинарные исследования в области экологии, охраны окружающей среды, безопасности пищевых продуктов и сельского хозяйства с использованием новейших технологий дистанционного зондирования и информационных технологий.
В ходе беседы Лилит Саакян рассказала о миссии и направлениях исследований Экоцентра, затронула основные причины загрязнения воздуха. Она также представила основные проблемы в этой области, предложив возможные варианты их решения.
#стемновости#новости#местное#наука#проекты#научныецентрыармении#наукавармении#научныецентры#армянскаянаука#нан#лилитсаакян#экологическиеисследования#окружающаясреда#безопасностьпищевыхпродуктов#сельскохозяйственныеисследования#загрязнениевоздуха