Շրջակա միջավայրի պահպանությունից մինչև սննդի անվտանգություն. զրույց ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրենի հետ
Stemnews.am մասնագիտական առցանց մեդիան «Հայաստանի գիտության օջախները» նախագծի շրջանակներում զրուցել է Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Լիլիթ Սահակյանի հետ:
Կենտրոնն իրականացնում է կիրառական և հիմնարար միջառարկայական հետազոտություններ էկոլոգիայի, շրջակա միջավայրի պահպանության, սննդի անվտանգության, գյուղատնտեսության բնագավառներում՝ նորագույն հեռազննման և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ:
Զրույցի ընթացքում Լիլիթ Սահակյանը խոսել է Էկոկենտրոնի առաքելության և հետազոտական ուղղվածության մասին, անդրադարձել է օդի աղտոտվածության հիմնական պատճառներին: Նա նաև ներկայացրել է ոլորտի հիմնական խնդիրները՝ առաջարկելով լուծման հնարավոր տարբերակներ:
Այս և այլ հետաքրքիր թեմաներին կարող եք ծանոթանալ հարցազրույցում:
Զրույցը վարեց՝ Լուսինե Հակոբյանը:
#ստեմնյուզ#նորություններ#տեղական#գիտություն#նախագծեր#գաա#լիլիթսահակյան#հայաստանիգիտությանօջախները#հայկականգիտականկենտրոններ#հայգիտություն#էկոլոգիականհետազոտություններ#գյուղատնտեսականհետազոտություններ#շրջակամիջավայր

From environmental protection to food safety: a conversation with the Director of the Ecological-Noosphere Research Center of NAS
The professional online media outlet Stemnews.am, within the framework of the "Science Centers of Armenia" project, had a conversation with Lilit Sahakyan, Director of the Ecological-Noosphere Research Center of the National Academy of Sciences.
The Center conducts applied and fundamental interdisciplinary research in the fields of ecology, environmental protection, food safety, and agriculture, using the latest remote sensing and information technologies.
During the conversation, Lilit Sahakyan spoke about the mission and research direction of the Eco-Center, addressing the main causes of air pollution. She also presented the main challenges in the field, suggesting possible solutions.