Երևանի խմելու ջրում ռադոնի մակարդակների ուսումնասիրություն. գիտական հետազոտության արդյունքները
Stemnews.am մասնագիտական առցանց մեդիան «Հայաստանի գիտության օջախները» նախագծի շրջանակներում զրուցել է ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի Ռադիոէկոլոգիայի բաժնի ղեկավար Օլգա Բելյաևայի հետ։
Զրույցի ընթացքում Օլգա Բելյաևան ներկայացրել է «Ռադոնի էմանացիայի պոտենցիալի և ռադոնային վտանգի գնահատում Երևան քաղաքում» նախագիծը, որի ընթացքում  գնահատվել է ծորակի ջրում լուծված ռադոնից ստացվող տարեկան արդյունարար դոզան՝ համադրելով ծորակի ջրում լուծված ռադոնի մշտադիտարկման արդյունքներն ու բնակչության ջրի սպառման տվյալները։
Օլգա Բելյաևան բացատրել է, թե ինչ է ռադոնը, և նշել, թե ինչ հիմնական գիտական արդյունքներ են գրանցել նախագծի իրականացման ժամանակ։
Նա խոսել է նաև Ռադիոէկոլոգիայի բաժնի հիմնական առաքելության և ներկայիս գիտական հետազոտությունների ուղղությունների մասին։
Զրուցել ենք նաև բաժնի գիտաշխատող  Նոնա Մովսիսյանի և կրտսեր գիտաշխատող, հայցորդ Սպարտակ Հովհաննսիյանի հետ։
Այս և այլ հետաքրքիր թեմաներին կարող եք ծանոթանալ հարցազրույցում
#ստեմնյուզ#նորություններ#տեղական#գիտություն#հայաստանիգիտությանօջախները#հայկականգիտականկենտրոններ#հայգիտություն#գաա#օլգաբելյաևա#գաաէկոլոգանոոսֆերայինկենտրոն#ռադոնայինվտանգ#երևանիխմելուջուր

Исследование уровней радона в питьевой воде Еревана: результаты научного исследования
Профессиональное онлайн-издание Stemnews.am в рамках проекта «Научные центры Армении» побеседовало с Ольгой Беляевой, руководителем отдела Радиоэкологии Центра эколого-ноосферных исследований Национальной академии наук.
В ходе беседы Ольга Беляева представила проект «Оценка потенциала эманации радона и радоновой опасности в городе Ереван», в рамках которого была оценена годовая эффективная доза, получаемая от растворенного радона в водопроводной воде, путем сопоставления результатов мониторинга растворенного радона в водопроводной воде с данными о потреблении воды населением.
Ольга Беляева объяснила, что такое радон, и отметила основные научные результаты, зафиксированные во время реализации проекта.
Она также рассказала об основной миссии отдела Радиоэкологии и текущих направлениях научных исследований.
Мы также побеседовали с научным сотрудником отдела Ноной Мовсисян и младшим научным сотрудником, соискателем Спартаком Оганесяном.